9-12 шілде аралығында Ташкентте "Жібек жолы" Ауыл шаруашылығы білімі және зерттеу саласындағы ынтымақтастық Форумы, сондай-ақ "Жібек жолы" Ауыл шаруашылығы білімі және зерттеу саласындағы инновациялар Альянсының жыл сайынғы конференциясы өтті. Жібек жолы Альянсының форумы мен конференциясы Жібек жолы өңіріндегі ауыл шаруашылығын жоғары сапалы дамыту мақсатындағы технологиялық қамтамасыз ету тақырыбына арналған.

SAERIA - Жібек жолы бойында орналасқан елдер мен аймақтардың ауылшаруашылығы университеттерін, мекемелері мен кәсіпорындарын біріктіретін көпжақты ынтымақтастыққа арналған үкіметтік емес, коммерциялық емес халықаралық платформа. SAERIA-ның жоғарғы басқару органы-Альянстың Бас Ассамблеясы, ал реттеуші орган — Солтүстік-батыс ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы университеті.

ҚазАТЗУ - 2016 жылдан бастап SAERIA-ның тұрақты мүшесі және Альянстың барлық қатысушыларының екінші отырысы 2017 жылы университет қабырғасында өтті.

9 шілдеде Ташкент Мемлекеттік аграрлық университетінде тұрақты комитеттің отырысы өтті. Оның барысында Альянстың жаңа қатысушылары мүшелікке қабылданып, Жарғыға өзгерістер енгізілді. Іс-шараның басталуы Өзбекстанның аграрлық университеттерінің көрмесі болды. Альянсқа жаңа жоғары оқу орындарының кіруі туралы дауыс беру нәтижелері бойынша Альянстың бас хатшысы және Солтүстік-батыс ауыл және орман шаруашылығы университетінің ректоры Ву Путэ мырза комитеттің тұрақты мүшесі С.Сейфуллин атындағы ҚазАТЗУ Басқарма Төрағасы-

Ректор Қанат Маратұлы Тіреуовке  сөз берді.

10 шілдеде форум мен конференцияға қатысушыларды Өзбекстанның ауыл шаруашылығы министрі Иброхим Абдурахмонов мырза, Өзбекстанның жоғары білім, ғылым және инновациялар министрі Конгратбай Шарипов мырза, Қытайдың Өзбекстандағы Елшісі Ю Цзюнь мырза, Ауыл шаруашылығы білімі және Жібек жолын зерттеу саласындағы инновациялар Альянсының Бас хатшысы және ҚХР Солтүстік-батыс ауыл және орман шаруашылығы университетінің ректоры Ву Путэ мырза, сондай-ақ Ташкент мемлекеттік аграрлық университеті ректорының м.а. Сохиб Исламов мырза құттықтады.

Форум мен конференция аясында аграрлық университеттер арасында меморандумдарға қол қою рәсімі өткізілді. ҚазАТЗУ Оңтүстік-Батыс университетімен (Қытай, Шэньси провинциясы, Чунцин қ.), Янлинь кәсіптік-техникалық колледжімен (Қытай, Шэньси провинциясы, Янлинь қ.) және Тәжікстан аграрлық университетімен ынтымақтастық туралы 3 меморандумға қол қойды.

11-12 шілдеде қатысушылар ауыл шаруашылығындағы жоғары білімнің рөлін талқылауды жалғастырды. Форум барысында ҚазАТЗУ ректоры Қанат Маратұлы Тіреуов Ташкент мемлекеттік аграрлық университеті ректорының м.а. Сохиб Яхшыбекұлы Исламовты ҚазАТЗУ мен ТМАУ арасындағы жемісті ынтымақтастығы үшін “Сәкен Сейфуллин” медалімен марапаттады.

Жібек жолы елдерінің және басқа мемлекеттердің жоғары оқу орындарының басшылығы Ташкентте Ауыл шаруашылығын дамытудың жаңа теорияларын, әдістері мен тәсілдерін талқылау, тәжірибе алмасу және бірлескен шешімдер әзірлеу үшін жиналды. Цифрлық ауыл шаруашылығына, тұрақты дамуға және биоқауіпсіздікке ерекше назар аударылды.

Қатысушылар сонымен қатар Ташкент ирригация және ауыл шаруашылығын механикаландыру инженерлері институтының ректоры Мирзаев Баходир Суюновичпен кездесті. Ол су дипломатиясы жобасының серіктесі болып табылады.

Форум мен конференция - Орталық Азияның ауыл шаруашылығы секторын дамытудағы маңызды қадам және халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға ықпал етеді, инновацияларды ынталандырады. Олардың жұмысы барысында бірлескен жобалар әзірленіп, өңірлік аграрлық жоғары білімнің сапасы артады.

"Жібек жолы" ауыл шаруашылығы білімі және ғылыми зерттеулер саласындағы инновациялық альянс Жібек жолы өңіріндегі ауыл шаруашылығы секторының халықтың өмір сүру сапасын жақсартуға және барлық қатысушылар үшін анағұрлым гүлденген болашақ құруға бағытталған негізгі проблемаларын талқылауға арналған платформа. Іс-шараға 13 елдің өкілі мен 200-ден астам қатысушы, оның ішінде 120-дан астам шетелдік маман мен 80 жергілікті сарапшы қатысты.