Басты бет / Жаңалықтар / Халықаралық Жер-Ана күніне арналған іс-шараға қатысыңыз
Халықаралық Жер-Ана күніне арналған іс-шараға қатысыңыз

Сіздерді Халықаралық Жер-Ана күніне арналған «Біздің Жер – біздің ортақ жұмысымыз. Мықтылар сайысы!» іс-шарасына шақырамыз.

Өтетін күні: 30 сәуір 2024 жыл, 10.00 – 10.50

Өтетін орны: Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесі және қоршаған орта факультетінде.

Баяндамашы және жүргізуші: экология кафедрасының 02-051-22-03 тобының студенті Виктория Лавринович.

Ұйымдастырушылар: Ecolife клубының қатысушылары, экология, орман ресурстары және орман шаруашылығы, аңтану және балық шаруашылығы кафедрасының 1 және 2 курс студенттері, экология кафедрасының профессорлық-оқытушылар құрамы.

Жыл сайын 22 сәуірде жай ғана үлкен емес, шын мәнінде жаһандық мереке – Халықаралық Жер-Ана күні – біздің ортақ жайлы үйіміздің күні атап өтіледі.

Бұл мереке 2009 жылы БҰҰ Бас Ассамблеясының 63-сессиясында бекітіліп, 2010 жылдың 22 сәуірінен бастап белгіленді.

Бас Ассамблеяның 63-сессиясының төрағасы Мигель д'Эското Брокман қарарда бұл халықаралық күннің жариялануы Жер мен оның экожүйелері біздің үйіміз екенін, адамзатқа өмір беретінін, сондай-ақ 1992 жылы Рио-де-Жанейрода өткен БҰҰ Қоршаған ортаны қорғау конференциясында қабылданған міндеттемелерді және дамуды растайды.

Сондықтан, қазіргі және болашақ ұрпақтың экономикалық, әлеуметтік және экологиялық қажеттіліктері арасындағы әділ теңгерімге қол жеткізу үшін табиғатпен және Жер планетасымен үйлесімділікке ықпал ету қажет.

Табиғат азап шегеді. Мұхиттың қышқылдануы пластиктің ластануы нәтижесінде пайда болады. Климаттың өзгеруі, табиғаттағы адам әсерінен болатын өзгерістер және ормандарды кесу, жерді пайдалануды өзгерту, қарқынды ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы, браконьерлік сияқты биоәртүрліліктің алдарынан жерді бұзатын  жағдайлар мен тәжірибелер планетаның жойылуын жеделдетуде.

Экожүйелер жердегі барлық тіршілікті қолдайды. Біздің экожүйелеріміз қаншалықты сау болса, планета мен оның тұрғындары да соғұрлым сау болады. Зақымдалған экожүйелерді қалпына келтіру кедейлікті жоюға, климаттың өзгеруімен күресуге және адамдардың жаппай жоғалуының алдын алуға көмектеседі. Халықаралық Жер-Ана күні біздің әрқайсымыз үшін біздің планетамызға және оның экожүйелеріне қарыздар екенімізді еске салуға арналған күн.