Басты бет / «Теледидар және радиохабар тарату» пәні бойынша ашық дәріс өткізіді
«Теледидар және радиохабар тарату» пәні бойынша ашық дәріс өткізіді

2023 жылдың  26 мамырында С.Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университетінің Энергетикалық факультетінің "Радиотехника электроника және телекоммуникацилар" кафедрасының аға оқытушысы, доктор PhD Манбетова Жанат Дусенбаевнаның «Теледидар және радиохабар тарату» пәні бойынша 6В06201 - Телекоммуникациялық желілер мен жүйелер мамандығының 08-059-20-13, 08-059- 20-14 топтарына «MPEG-4 бейне және дыбыстық ақпараттарды кодтау стандарты. Телерадио хабарларын тарату туралы заңнамалар»  тақырыбында ашық дәріс өткізіді.

Сабақтың мақсаты: MPEG-4 стандартында табиғи бейнелерді кодтаудың негізгі әдістерін талқылау. Телерадио хабарларын тарату туралы заңнамаларының  жалпы ережелерін талқылау.

Сабақ барысында MPEG-4 стандарты интерактивтілікті тұтынушының сұраныс беру жолымен оған берілетін ақпаратты тарату процесін басқара алу мүмкіндігін, нұсқаларды таңдауды және басқа да әрекеттерді қамтамасыз етеуін. Дыбыстық ақпаратты MPEG-4 стандартында мәліметтерді таратылуы қарастырылды. Қазақстан Республикасында теле - радиоарналарды тарату. Телерадио хабарларын тарату саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі қағидаттары. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар туралы айтылды.

Ашық сабақта студенттер белсенділік танытып, бекіту мақсатында ойын сұрақ - жауап әдістері қолданылып, оқытушы тақырыпты ашып, нәтижесінде зерттелетін мәселелер бойынша пікірталас өткізіп  білім алушылармен кері байланыс орнатылды.