С.Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті Австралияның Аделаида қаласында орналасқан Флиндерс университетімен ұзақ уақыттан бері берік ғылыми байланыс орнатып келеді

Ең маңызды австралиялық серіктеспен қарым-қатынас тарихы шамамен 10 жыл бұрын ҚР Білім және ғылым министрлігінің қолдауымен МҚБ-ның алғашқы ғылыми бағдарламасы іске асырылған кезде басталды. Осы бағдарламаны орындау кезінде ҚазАТЗУ қызметкерлері ауылшаруашылығы дақылдарын өсіруде молекулалық биология мен генетиканың заманауи шетелдік технологияларын зерттеп, қолдана бастады.

2015–2017 жылдардағы бірінші бағдарламадан кейін 2018-2020 жылдардағы МҚБ екінші ғылыми бағдарламасы сәтті аяқталды.

Екі мақсатты қаржыландыру бағдарламасы бойынша алынған маңызды нәтижелердің негізі 2015 жылы ҚазАТЗУ мен Флиндерс университеті арасындағы өзара түсіністік туралы Меморандумға қол арқылы қаланды және іске асырылды. Кейін 2021 жылы ұзартылды. Бұл меморандумдар серіктес университеттер ретінде ҚазАТЗУ мен Флиндерс университеті арасындағы ғылыми және білім беру байланыстарын ұзақ мерзімді негізде кеңейтуді көздеді.

Жақында Флиндерс университетінің қызметкері Ю. Н.Шавруков ғылыми сапармен келді. Ол ынтымақтастықтың басталуының басында тұрды және қазіргі уақытта ҚазАТЗУ мен Флиндерс университеті арасындағы бірлескен ғылыми қызметті жалғастыруда. ҚазАТЗУ мен Флиндерс университеті арасындағы мұндай ұзақ мерзімді ғылыми ынтымақтастық әлі де жалғасуда және ноқат пен жасымық, бидай және арпа сияқты дақылдарда генетиканың, генотиптеудің және маңызды гендерді зерттеудің заманауи әдістерін әзірлеуге және қолдануға бағытталған.

ҚазАТЗУ болашаққа ұмтылады. Сондықтан австралиялық ғалымдармен байланыстарды жалғастыру және нығайту өте маңызды әрі олардың арасында Флиндерс университеті жетекші орын алады. Профессор Ю.Н. Шавруковтың қатысуымен біздің австралиялық ғылыми серіктестеріміз университетімізді халықаралық ғылыми ынтымақтастықтың жаңа деңгейіне шығаратын практикалық өсімдік селекциясындағы генетика мен геномиканың заманауи технологиялары саласындағы жемісті ынтымақтастықтың үлгісі бола алатынына сенімдіміз.