Басты бет / "ҒЫЛЫМИ ЗЕРТТЕУЛЕР МЕН КАДРЛАР ДАЯРЛАУДЫ ЖАНДАНДЫРУ МАҚСАТЫНДА АӨК БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМИ ҰЙЫМДАРЫНЫҢ КҮШ-ЖІГЕРІН ИНТЕГРАЦИЯЛАУ" ДӨҢГЕЛЕК ҮСТЕЛІ

27.01.2023 ж. экономика факультетінде "Экономика" кафедрасы ұйымдастырған "Ғылыми зерттеулер мен кадрларды даярлауды жандандыру мақсатында АӨК білім беру және ғылыми ұйымдарының күш-жігерін интеграциялау" тақырыбында дөңгелек үстел өтті. Дөңгелек үстел экономика факультетінің 60 жылдығына арналды. Экономика факультеті 60 жыл ішінде бүгінде еліміздің игілігі үшін еңбек етіп жүрген мыңдаған мамандарды шығарды.

Басқарма төрағасының стратегиялық даму және халықаралық байланыстар жөніндегі орынбасары Нысанбаев Ерлан Нұралиұлы құттықтау сөз сөйледі. Ол қазіргі уақытта ғылыми ұйымдар мен аграрлық жоғары оқу орындары көбінесе нарықтың нақты қажеттіліктерін ескермей жұмыс істейтінін, ал оларды интеграциялау нысандары қазіргі заманғы сын-тегеуріндерге сәйкес келмейтінін атап өтті. "АӨК-де білім беру және ғылыми қызметтің өзара интеграциясынсыз серпінді инновациялық технологиялар мен экономиканың нақты секторымен өзара іс-қимыл жасау мүмкін емес.

Тапсырманы іске асыру бойынша ұсыныстарды шетелдік профессор, экономика ғылымдарының докторы Мадиярова Диана Макаевна ұсынды. "Білім және ғылым азық-түлік проблемасын іске асыру факторы ретінде: мүмкіндіктер, иллюзиялар мен болжамдар" атты баяндамасында спикер қазір әрбір ЖОО-ның басым міндеті - білім мен ғылымды, өндірісті интеграциялау, ЖОО ғылымы мен ірі ғылыми-білім беру орталықтарын дамыту екендігін атап өтті.

Сонымен қатар «Central Asian Institute for Development Studies» (CAIDS) Кайдс Бас директоры Наметша Асхат  "Агробизнес және азық-түлік өнімдерін өндіру саласында ББ әзірлеу және енгізу" атты баяндамамен сөз сөйледі, ол ЖОО түлектерінің оқу нәтижелерінде жеткіліксіз көрініс тапқан еңбек ресурстарының қосымша құзыреттерін (білімі мен дағдыларын) алу үшін Міпог бағдарламаларын енгізудің маңыздылығын атап өтті. "Университет білім алушылары қосымша құзыреттілікке (плюс" Major" негізгі білім беру бағдарламасына) және экономика, басқару және кәсіпкерлік саласындағы тәжірибеге бағдарланған білім мен дағдыларға ұмтылатынына күмән жоқ, бұл түлектердің еңбек нарығында сұранысын және олардың жұмысқа орналасуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді".

Ауыл партиясы төрағасының орынбасары, АӨК жөніндегі Қоғамдық кеңестің төрағасы, "Экономика" кафедрасының түлегі Баққожаев Анас Ахатұлы "Түлектер оқытушылардың сенімін ақтай алдық па" атты баяндамасында жұмысқа орналасу мәселелері туралы айтып, осы проблемаларды анықтау және шешу үшін егжей-тегжейлі талдау жүргізуге баса назар аударуды ұсынды.

Студенттік кәсіпкерлікті дамыту мәселелеріне бизнес-инкубатор координаторы А.А. Молдахметовтың "Студенттік бизнес-инкубатор, біздің мақсаттарымыз бен міндеттеріміз" атты баяндамасы арналды, ол студенттердің кәсіпкерліктегі негізгі даму жолдары мен перспективаларын атап өтті.

"Экономика" кафедрасының меңгерушісі А. Б. Темирова спикерлерге, дөңгелек үстелге қатысушыларға алғысын білдіре отырып, қазіргі жағдайда білім беру процесін ғылыммен және өндіріспен өзара іс-қимыл контекстінде қалыптастыру университеттерде кадрларды даярлау сапасының негізгі индикаторы болып табылатынын және стейкхолдерлер қызығушылығымен оқыту мен ғылымның өзара іс-қимыл тәсілдерін ұдайы жетілдіруді, мүдделерге сәйкес білімді бағалаудың бірыңғай талаптары мен өлшемдерін әзірлеуді талап ететінін атап өтті.

Экономиканың нақты секторымен өзара интеграциясыз және тығыз өзара іс-қимылсыз университет өзін-өзі толық қамтамасыз ете алмайды.  Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін ғылыми базаның болмауы жоғары оқу орындарының түлектерінің көбінесе еңбек нарығында бәсекеге қабілетсіз болуына әкеледі; екінші жағынан, ғылыми ұйымдар жас мамандар ағынының болмауына байланысты кадрлық әлеуетті молайту көздерін іс жүзінде жоғалтты. Барлық ұсыныстар кафедраның білім беру процесі мен қызметін жақсартуда қолданылатын болады.

Соңында факультет деканы Н.Н.Нұрмұхаметов іс-шараға қатысушыларға алғыс білдіре отырып, қарастырылып отырған мәселелер осы мәселелерді шешетінін және мыналарға баса назар аударылатынын атап өтті:

-  бұл университет пен жұмыс берушілердің ғылым мен технологияның жаңа жетістіктері деңгейінде кәсіби құзыреттілігі және оқу процесінде алынған ғылыми зерттеулерге қатысудың практикалық тәжірибесі бар сұранысқа ие кадрларды даярлауда тығыз өзара іс-қимылына бағытталған білім беру бағдарламаларының сапасын арттыру;

- зерттеу дағдыларын қалыптастыру үшін студенттерді, магистрлерді және докторанттарды ғылымға тарту;

- пәнаралық білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен енгізуді арттыру;

- экономиканың кәсіпкерлік секторымен және корпоративтік ғылыммен өзара байланыстарды, ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің нәтижелерін коммерцияландыру және технологияларды экономиканың нақты секторына беру процестерін жандандыру.