Басты бет / Жаңалықтар / Менің экологиялық қалдықсыз әлемім
Менің экологиялық қалдықсыз әлемім

Құрметті студенттер мен оқытушылар!

Сіздерді "Менің экологиялық қалдықсыз әлемім" ғылыми ойынына қатысуға шақырамыз. Білгірлер шайқасы" 30 наурызда атап өтілетін Халықаралық қалдықсыз әлем күніне арналған.

Өткізу күні: 2024 жылғы 2 сәуір, 10.00-10.50

Өтетін орны: орман шаруашылығы, жабайы табиғат және қоршаған орта факультеті, ауд. 7407.

Спикер және жүргізуші: Лавринович Виктория, 02-051-22-03 "Экология" тобының студенті.

Ұйымдастырушылар: "Эколайф" клубының қатысушылары, Экология кафедрасының 1 және 2 курс студенттері,"Экология" кафедрасының ПОҚ.

"Халықаралық қалдықсыз бейбітшілік күні" 30 наурызда атап өтіледі. Халықаралық қалдықсыз әлем күні тұтыну мен өндірістің тұрақты үлгілерін ілгерілетуге және қалдықсыз өндіріс бастамалары 2030 жылға дейінгі Тұрақты даму күн тәртібін ілгерілетуге қалай ықпал ететіні туралы хабардарлықты арттыруға бағытталған.

Болжам бойынша, адамзат жыл сайын 2,24 миллиард тонна қатты тұрмыстық қалдықтарды шығарады, оның тек 55 пайызы бақыланатын кәсіпорындарда жойылады. 2050 жылға қарай бұл көрсеткіш жылына 3,88 миллиард тоннаға дейін көтерілуі мүмкін. Қалдық секторы қалалық парниктік газдар шығарындыларына және биоәртүрліліктің жоғалуына айтарлықтай үлес қосады. Жыл сайын шамамен 931 миллион тонна азық-түлік жоғалады немесе тасталады және 2040 жылға қарай Дүниежүзілік мұхитқа жыл сайын 37 миллион тоннаға дейін пластикалық қалдықтар түседі деп күтілуде.

Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас Ассамблеясы 2022 жылдың 14 желтоқсанында қалдықтармен күресудің маңыздылығын ресми түрде мойындады және 30 наурызды жыл сайын 2023 жылдан бастап атап өтілетін Халықаралық қалдықсыз әлем күні деп жариялады.