Басты бет / Жаңалықтар / «Табыс жолында: ҚазАТЗУ шетелдік студенті Данил Акрамов тағы да әлемдік фотосуреттің ТОП-ында»

Фотографтардың арасында селт еткізер сәттерді түсіріп қана қоймай, оқиғаларды жасайтындар бар. Осындай таланттардың ішінде университетіміздің 21 жастағы өзбекстандық студенті Данил Акрамов ерекшеленеді, оның жұмысы осы жолы халықаралық байқауда 35 марапатқа ие болып, «Қала пейзажы және сәулет» аталымы бойынша әлемнің үздік 35 фотосуретінің қатарына енді.

Бұл жас фотографтың бірінші жетістігі емес: өткен жылы Данил де «Мобильді фотосурет» номинациясы бойынша қазылар алқасын (әлемдік танымал фотографтарды) таң қалдырып, әлемдегі ең үздік 100 фотографтың қатарына енді. Дегенмен, Данилдің бұл жетістігі - оның таланты мен кәсіби шеберлігінің айғағы.

Жеңіс – жетістікке жетелейді. Бұл жолы жас фотографтың объективінен Нью-Йорктің атақты сәулетшісі Марк Форнстың «Минима Максима» атты керемет инсталляциясы көрініс тапты. Сурет ағымдағы жылдың қаңтар айында Астанадағы «EXPO 2017» көрмесінің аумағында түсірілген. Бұл сәулет нысаны Данилді өзінің ғылыми-фантастикалық көрінісімен «селт еткізді». Оның пікірінше, бұл заманауи технология мен жасанды интеллект дамуының символы.

Бір қызығы, бұл фотоның өте жоғары сапалы кәсіби камерамен емес, «Xiaomi 13T» смартфонымен түсірілуі - бұл фотосуреттің «Қала пейзажы және сәулеті» санатындағы ТОП 35 үздік фотосуретке енуіне кедергі болмады. Осы арқылы Данил өнер туындыларын жасау әрқашан қымбат фотографиялық жабдықты қажет етпейтінін, ең бастысы шабыт пен кадрдың сұлулығын жеткізуге ұмтылыс жасау қажеттігін тағы бір рет дәлелдеді.

Статистикаға сәйкес, 2023 жылығы 35awards байқауы бұрынғыдан да үлкен танымалдылыққа ие болып,  оған 174 елден 111,3 мың қатысушы кіріп, олардың жұмыстары шамамен 465,7 мың фотосуретті құрады. Бұл фотосуреттер әлемінің қаншалықты қарқынды дамып келе жатқанын және бұл өнердегі бәсекелестіктің қаншалықты күшейгенін айқын көрсетеді.

9-шы 35AWARDS фото премиясының қорытындысы бойынша Данил Акрамов «Қала пейзажы және сәулеті» аталымы бойынша әлемдегі ТОП 70 фотографтарының қатарына және Қазақстандағы фотографтар арасында ТОП-10 қатарына енді.

Автор жоғары нәтижеге қол жеткізу үшін эмоционалды қолдауға жүгіну керек екенін, бұл ретте оған отбасы, достары мен әріптестерінің қолдау көрсететінін мойындады.

«Менің қалыптасуым мен дамуыма әсер еткен, университетіме, өзінің  дана басшылығымен мені сара жолға салған университет Ректоры Қ.М.Тіреуовке ерекше алғысымды білдіргім келеді. Жақын адамдарымның менің табысыма қосқан үлестері шексіз», - деп түйіндеді Данил.

Данил өзін қоршаған ортадағы адамдардың жүздерін тірі сурет ретінде қабылдай алады. Сөйтіп, ол өз ісінің шынайы шебері ретінде - әрбір сәттің эмоциясын, ішкі иірімін жеткізе алады. Ол күнделікті өмірде қарапайым адамдар, көзіне де ілмей өтіп кететін фотосуретке лайық әсемдікті көре алады. Данилдің фотосуреті бізді бір сәтке тоқтатып, жан дүниемізді тыныштандырып, айналамызға көз салып, әрқайсымыздың маңымызда қаншалықты сұлулық, қаншалықты мағына бар екенін түсінуге итермелейді.

Біз Данилге шығармашылық табыс тілейміз және әлемнің ең үздік фотографтарының қатарынан лайықты орын алған өзбекстандық жас таланттан бұдан да әсерлі жобалар күтеміз.